Kategoriat
Vuosi 2007

Itsenäisyyden juhlavuosi – Suomi 90-vuotta 14.11.

Itsenäisyyden juhlavuoden kunniaksi järjestimme
luentotilaisuuden keskiviikkona 14.11.2007 klo 18. Kurikan kotiseututalossa.

Ulla-Maija Tuisku saapui kertomaan isänsä jääkärimajuri Feliks Tuiskun päiväkirjamerkintöjen pohjalta jääkärikoulutuksen vaiheista Saksassa 1915-. Ulla-Maija Tuiskulla oli mukanaan Feliks Tuiskulle kuulunutta aineistoa mm. hänen aikanaan pitämänsä yksi taskukokoisista päiväkirjoistaan, valokuvia, jääkärin pienoispatsas, jääkärilippu -pöytästandari ym.

Kurikan kulttuuritoimen tuella ja Kurikka-seuran emäntien toimesta tarjottiin kaikille osanottajille iltakahvit ja teetä lohivoileipien ja karjalanpiirakoiden sekä marjapiirakan kera. Luentoillan vieraat tutustuivat kotiseututalon pysyvään jääkärinäyttelyyn ym. kotiseututalon muihin näyttelyihin.

Järjestelyistä vastasivat: Kurikka-Seura ry Kurikan kulttuuritoimi