Kategoriat
Vuosi 2007

Kurikan Sukututkijat: luentotilaisuus kotiseututalossa 15.5.

Kurikan Sukututkijat järjestivät Kurikan kotiseututalolla tiistaina 15.5. 2007 klo 18 vuosikokouksen. Tilaisuuden aluksi oli kahvitarjoilu ja yhdistyksen vuosikokous, jonkan yhteydessä rikosylikomisaari Tapani Tikkala luennoi. Tikkalan aiheena oli ”Opettaja Antti Tarkkasen selvittämä rikos – 1800-luvulla tapahtunut murha”. Rikoksesta tuli aikanaan rangaistus ja karkotus Siperiaan. Rikosylikomisaari Tikkala kertoi tapahtuneesta sekä opettaja Antti Tarkkasen tutkiman version että tutkija Eino Sydänojan kyläläisten haastattelut, joista näistäkin löytyivät omat versionsa.

Kotiseututalon yläkerrassa oli esillä Koko kansan äänioikeus 100 vuotta. Kurikkalaiset kansanedustajat ja Suomen Kansanedustuslaitos -näyttely, jossa uusin kansanedustaja Juha Mieto on esittelyssä mukana.